Lifhakhi
Co oznaczają nazwy owoców, słodyczy itp.? w opisie smaku i aromatu kawy Dlaczego mielenie kawy jest tak ważne: wyjaśniamy miłośnikom kawy  Urządzenie KRUVE dla miłośników kawy mielonej Kłopot z fusami: 8 sposobów wykorzystania kawy w gospodarstwie domowym 8 sekretów pysznej kawy  Як готувати смачну каву в домашніх умовах Co to jest różowa kawa i jak zrobić ją w domu Jak wybrać wodę do kawy Dlaczego potrzebujesz odpowiedniego młynka? Czy kawa neutralizuje alkohol? Kawa po turecku jest tajemnicą Magia sztuki latte. Część 2 Magia sztuki latte. Część 1 Nieprawda: jak odróżnić podróbkę od oryginału? 5 powodów, dla których warto kupić kubek w zimnych porach roku Zasady przechowywania kawy Kiedy i jak pić kawę to wskazówki Kawa w łóżku: zasady poddawania się Jak pozbyć się plam po kawie Od espresso do zimnego bru: szopka napojów kawowych. Część 2 (zimne napoje) Od espresso do zimnego bru: szopka napojów kawowych. Część 1 (gorące napoje) Jak parzyć pyszną kawę?  Po co dodawać szczyptę soli do kawy? Jak wybrać najlepszą kawę. Wskazówki i ratunki FrankOne: Nowy gadżet do kawy Lifehacks, o których powinni wiedzieć wszyscy producenci kawy Jak wybrać młynek 20 błędów, które sprawiają, że podczas przygotowywania kawy. część 2 20 błędów, które sprawiają, że podczas przygotowywania kawy Infografika: Jak wybrać szlifowania Jak wybrać filiżankę cappuccino Bombochky kąpiel z kawą Mogę jeść fasolę? Dlaczego kawa podawana jest z wodą Jak zrobić kawę w prasie francuskim Jak wybrać prezent kawy? Jak przestać pić zbyt dużo kawy? 4 kroki kofeyinozalezhnyh Kawa i natura Jak utrzymać świeżą kawę? Pić kawę i zasnąć dom kawa kosmetyki Jak zrobić kawę użytecznego Sekret doskonałej pianki kawy Inhalator kofeiny lub nowy symbol Ameryki? domu i biura Coffee Corner Dlaczego wolą ziaren kawy Espresso vs fake-: jak odróżnić? Jak odróżnić autentyczny od fałszywych kawy Jak robi dobrą kawę instant? Korzyści z kawy svizhoobsmazhenoyi Jak utrzymać świeżą kawę? Kemeks: parzenia kawy przez filtr Jak kawa parzona prawdziwi Europejczycy, wspaniałe tajemnice smaku Przygotować cappuccino w domu Jak wybrać ekspres do kawy Dokonywanie domu smak kawy? Kawa cezve ukraińskiego mistrza! 11 kroków do idealnego filiżankę kawy Aby wybrać Gejzer kawę? Co zrobić, jeśli przypadkowo wylany laptopa lub zapisać do kawy z klawiatury komputera Marzenia! .. 3d dane kawy Daphne Tan Kawa smakuje kilka przydatnych wskazówek: Metoda naukowa nie rozlać kawy Jak wybrać usługę kawy? Jak należy zaparzyć kawę Turka Zachować świeżą kawę Jak wybrać prezent kawy Jak podawać kawę? Czy próbowałeś kawę z Złoto: Bushido 24 karatowego złota lub espresso z płatkami złota? Jak smażyć kawy w domu Szczegóły mielenia kawy Jak radzić sobie z letnich upałów: Top 3 licznik zimnej kawy Brytyjski projektant stworzył budzika, który może zrobić kawę Filiżanka kawy c projektant Alternatywne metody zaparzania kawy kawa przechowywanie tajemnic A jaka jest twoja kawa rytuał?
Dlaczego mielenie kawy jest tak ważne: wyjaśniamy miłośnikom kawy 
coffee

Kluczem do parzenia kawy jest mielenie ziaren kawy. Pamiętaj, aby zastanowić się, jak będzie dalej przygotowywana kawa mielona. 

Stopień zmielenia kawy zmienia się w zależności od pożądanego rodzaju napoju kawowego. W efekcie kawa staje się proszkiem gotowym do ekstrakcji (ekstrakcji) z niej przy pomocy gorącej wody. 

Pomelo to swego rodzaju granica między dwoma wcieleniami kawy, a jakość powstałego napoju zależy od tego, jak zostanie przyrządzony. 

W zależności od metody przygotowania, mielenie powinno być większe lub mniejsze. Powszechnie wiadomo, że najmniejszym ze wszystkich istniejących jest młynek do kawy po turecku, stosunkowo mały (a nawet kurz). Dalej w wielkości cząstek jest mielenie na espresso (nazywa się to małym). Przepływ gorącej wody przez nią ułatwia wysokie ciśnienie - 9 bar (atmosfer), wytwarzane przez ekspres (podczas gdy prawie wszystkie inne metody przyrządzania wytwarzają 1 bar - ciśnienie to wytwarza wrząca woda). Aby równomiernie przepuścić gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem - mielenie musi być wystarczająco małe, w przeciwnym razie woda bardzo szybko przejdzie przez kawę. Dalej jest mielenie dla włoskiego ekspresu do kawy mocha - można go nazwać średnio drobnym. Przygotowanie kawy filtrowanej wymaga średniej wielkości mielenia - w tym przypadku woda pod własnym ciężarem przepływa bez wysiłku przez kawę w filtrze, a powiększone mielenie ułatwia ten proces. A największy młynek (zwany dużym lub bardzo dużym) służy do parzenia kawy w dzbanku, a także do parzenia jej bezpośrednio w filiżance. Procedura gotowania jest tutaj uproszczona do granic możliwości, co oznacza, że ​​mielenie powinno maksymalnie ułatwić drogę do gorącej wody. 

Trzeba przyznać, że na świecie nie ma twardej i szybkiej klasyfikacji szlifierek. W większości przypadków, jeśli popełnisz błąd podczas szlifowania, nic śmiertelnego się nie stanie.

Podzielić się
poprzedni artykuł następny artykuł