Lifhakhi
Co oznaczają nazwy owoców, słodyczy itp.? w opisie smaku i aromatu kawy Dlaczego mielenie kawy jest tak ważne: wyjaśniamy miłośnikom kawy  Urządzenie KRUVE dla miłośników kawy mielonej Kłopot z fusami: 8 sposobów wykorzystania kawy w gospodarstwie domowym 8 sekretów pysznej kawy  Як готувати смачну каву в домашніх умовах Co to jest różowa kawa i jak zrobić ją w domu Jak wybrać wodę do kawy Dlaczego potrzebujesz odpowiedniego młynka? Czy kawa neutralizuje alkohol? Kawa po turecku jest tajemnicą Magia sztuki latte. Część 2 Magia sztuki latte. Część 1 Nieprawda: jak odróżnić podróbkę od oryginału? 5 powodów, dla których warto kupić kubek w zimnych porach roku Zasady przechowywania kawy Kiedy i jak pić kawę to wskazówki Kawa w łóżku: zasady poddawania się Jak pozbyć się plam po kawie Od espresso do zimnego bru: szopka napojów kawowych. Część 2 (zimne napoje) Od espresso do zimnego bru: szopka napojów kawowych. Część 1 (gorące napoje) Jak parzyć pyszną kawę?  Po co dodawać szczyptę soli do kawy? Jak wybrać najlepszą kawę. Wskazówki i ratunki FrankOne: Nowy gadżet do kawy Lifehacks, o których powinni wiedzieć wszyscy producenci kawy Jak wybrać młynek 20 błędów, które sprawiają, że podczas przygotowywania kawy. część 2 20 błędów, które sprawiają, że podczas przygotowywania kawy Infografika: Jak wybrać szlifowania Jak wybrać filiżankę cappuccino Bombochky kąpiel z kawą Mogę jeść fasolę? Dlaczego kawa podawana jest z wodą Jak zrobić kawę w prasie francuskim Jak wybrać prezent kawy? Jak przestać pić zbyt dużo kawy? 4 kroki kofeyinozalezhnyh Kawa i natura Jak utrzymać świeżą kawę? Pić kawę i zasnąć dom kawa kosmetyki Jak zrobić kawę użytecznego Sekret doskonałej pianki kawy Inhalator kofeiny lub nowy symbol Ameryki? domu i biura Coffee Corner Dlaczego wolą ziaren kawy Espresso vs fake-: jak odróżnić? Jak odróżnić autentyczny od fałszywych kawy Jak robi dobrą kawę instant? Korzyści z kawy svizhoobsmazhenoyi Jak utrzymać świeżą kawę? Kemeks: parzenia kawy przez filtr Jak kawa parzona prawdziwi Europejczycy, wspaniałe tajemnice smaku Przygotować cappuccino w domu Jak wybrać ekspres do kawy Dokonywanie domu smak kawy? Kawa cezve ukraińskiego mistrza! 11 kroków do idealnego filiżankę kawy Aby wybrać Gejzer kawę? Co zrobić, jeśli przypadkowo wylany laptopa lub zapisać do kawy z klawiatury komputera Marzenia! .. 3d dane kawy Daphne Tan Kawa smakuje kilka przydatnych wskazówek: Metoda naukowa nie rozlać kawy Jak wybrać usługę kawy? Jak należy zaparzyć kawę Turka Zachować świeżą kawę Jak wybrać prezent kawy Jak podawać kawę? Czy próbowałeś kawę z Złoto: Bushido 24 karatowego złota lub espresso z płatkami złota? Jak smażyć kawy w domu Szczegóły mielenia kawy Jak radzić sobie z letnich upałów: Top 3 licznik zimnej kawy Brytyjski projektant stworzył budzika, który może zrobić kawę Filiżanka kawy c projektant Alternatywne metody zaparzania kawy kawa przechowywanie tajemnic A jaka jest twoja kawa rytuał?
Urządzenie KRUVE dla miłośników kawy mielonej
coffee

Smak kawy zależy nie tylko od odmiany i palenia ziaren, ale także od grubości ich zmielenia. Jest to ważne podczas parzenia kawy we francuskiej prasie, ekspresie ciśnieniowym lub przelewowym oraz w przypadku espresso w ekspresie. Jednocześnie żaden młynek do kawy nie zapewnia absolutnie jednorodnego mielenia. 

KRUVE stworzył prosty system, który pozwala szybko przesiać mieloną kawę, oddzielając zbyt duże cząstki (można je następnie ponownie zmielić) i zbyt małe (można je wykorzystać do gotowania lub wlać do doniczki).

Urządzenie to pojemnik, w który wkładane są dwa sita i nalewana jest kawa. Następnie pojemnik należy szczelnie zamknąć i wstrząsnąć przez około minutę. Górne sito zatrzyma zbyt duże cząstki, a dolne pominie zbyt małe, a na środku pozostanie tylko kawa, co jest idealne dla twojego sposobu parzenia. 

Na stronie wymieniono sposoby parzenia kawy z zakresami mielenia. Dla tych, którzy stosują tylko jedną metodę, odpowiedni jest podstawowy zestaw z dwoma sitkami o wybranej wielkości komórek. Najbardziej kompletny zestaw za 169,98 $ zawiera 15 sit o wielkości od 200 do 1600 mikronów.

Podzielić się
poprzedni artykuł następny artykuł