Lifhakhi
Czy alkohol neutralizuje kawy? Kawa Turka - wszystkie tajemnice Magia sztuki latte. część 2 Magia sztuki latte. część 1 Nie prawda: jak odróżnić podróbkę od oryginału? 5 powodów, aby kupić thermomug sezon zimny Zasady przechowywania kawy Kiedy i jak pić kawę - wskazówki Zasady kawy w łóżku, karmienia Pozbycie się plam kawowych Od espresso do zimnej Bru: szopka na napojach kawowych. Część 2 (zimne) napoje Od espresso do zimnej Bru: szopka na napojach kawowych. Część 1 (gorące napoje) Jak ugotować pyszną kawę?  Dlaczego dodać szczyptę soli w kawie? Jak wybrać najlepszą kawę. Wskazówki i lifehack FrankOne: nowy gadżet kawy hacking życie, które powinien znać cały kochanka kawy Jak wybrać szlifowania 20 błędów, które sprawiają, że podczas przygotowywania kawy. część 2 20 błędów, które sprawiają, że podczas przygotowywania kawy Infografika: Jak wybrać szlifowania Jak wybrać filiżankę cappuccino Bombochky kąpiel z kawą Mogę jeść fasolę? Dlaczego kawa podawana jest z wodą Jak zrobić kawę w prasie francuskim Jak wybrać prezent kawy? Jak przestać pić zbyt dużo kawy? 4 kroki kofeyinozalezhnyh Kawa i natura Jak utrzymać świeżą kawę? Pić kawę i zasnąć dom kawa kosmetyki Jak zrobić kawę użytecznego Sekret doskonałej pianki kawy Inhalator kofeiny lub nowy symbol Ameryki? domu i biura Coffee Corner Dlaczego wolą ziaren kawy Espresso vs fake-: jak odróżnić? Jak odróżnić autentyczny od fałszywych kawy Jak robi dobrą kawę instant? Korzyści z kawy svizhoobsmazhenoyi Jak utrzymać świeżą kawę? Kemeks: parzenia kawy przez filtr Jak kawa parzona prawdziwi Europejczycy, wspaniałe tajemnice smaku Przygotować cappuccino w domu Jak wybrać ekspres do kawy Dokonywanie domu smak kawy? Kawa cezve ukraińskiego mistrza! 11 kroków do idealnego filiżankę kawy Aby wybrać Gejzer kawę? Co zrobić, jeśli przypadkowo wylany laptopa lub zapisać do kawy z klawiatury komputera Marzenia! .. 3d dane kawy Daphne Tan Kawa smakuje kilka przydatnych wskazówek: Metoda naukowa nie rozlać kawy Jak wybrać usługę kawy? Jak należy zaparzyć kawę Turka Zachować świeżą kawę Jak wybrać prezent kawy Jak podawać kawę? Czy próbowałeś kawę z Złoto: Bushido 24 karatowego złota lub espresso z płatkami złota? Jak smażyć kawy w domu Szczegóły mielenia kawy Jak radzić sobie z letnich upałów: Top 3 licznik zimnej kawy Brytyjski projektant stworzył budzika, który może zrobić kawę Filiżanka kawy c projektant Alternatywne metody zaparzania kawy kawa przechowywanie tajemnic A jaka jest twoja kawa rytuał?
Kawa Turka - wszystkie tajemnice
coffee

Kawa Turka - prawdziwy orientalny rytuał powoli tradycja sięga starożytności. Kawa po turecku nie pojawił się w Turcji, ta metoda gotowania był popularny w wielu krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, na Bałkanach, a nawet na Kaukazie. 

kawa statek w srdzhep Eastern zwanego ormiańskim w krajach arabskich - Dalla, Grecja - Brik, Macedonii, Serbii, Bułgarii i Turcji - Cezve. Turek był specyficzny dla zwyczaju nazywać wschód pić kawy, parzonej po turecku. Jak gotować doskonały orientalny kawę?

  • wybór kawy

Kawa orientalny napój niefiltrowane, dlatego należy wybierać starannie przygotowuje się do delikatnego mielenia ziarna. Jeśli wolisz, ziarna kawy, można użyć ręcznego lub elektrycznego młynka do kawy i przygotować podstawy dla przyszłego smaku napoju.

Należy zwrócić uwagę na rodzaj kawy, w zależności od wyboru kawy mają inny smak i aromat. Kawa po turecku lepiej jest wziąć mieszanki Arabiki i Robusty. 

  • Wybór Turków

Głównym wymogiem dla dobrych Turków - rozmiar. To powinno być małe. Idealny rozmiar - czy to wystarczy na jedną porcję kawy. Kształt jakościowej Turk musi mieć szerokie dno i wąskie tak blisko szczytu.

Wcześniej Turcy wykonane z miedzi, a dziś ten materiał pozostaje bardzo popularne. Turcy również wykonane z aluminium, stali, mosiądzu, srebra, a nawet gliny.

Wybierz modelarze z długą drewnianą rączką - jest to wygodne i piękne, a ryzyko oparzeń parą jest zredukowana do zera. Ściany muszą mieć grubość Turks do utrzymania prawidłowej obróbki termicznej.

Przed przygotowywania kawy trochę ciepło się Turków, a następnie wypełnić go kruszonym ziarna.

  • temperatura wody

kawa cecha na wschodzie, która jest parzona z zimną wodą. Im zimniej płyn, tym bardziej intensywny smak i aromat napoju. Woda powinna być wilgotny, miękki i bez zapachu lub mieszaniny. Co bardziej miękka woda, tym słodszy smak kawy. Na specjalne out kawy, dodać małą szczyptę soli wody.

  • Temperatura gotowania

Kawa Turka nie gotować, więc proces gotowania wymaga nespishnosti uwagę i spokój. Jest ona gotowane na małym ogniu lub w piasku, w głębokiej patelni ogrzanej mieszaniny soli i piasku, i zanurza Turk z kawą. Za każdym razem chce się gotować kawę, przerwanie procesu podnoszenia płyt Turków. 

  • aromatyczna piana

Inną cechą kawa orientalne - miękka, gęsta piana. Skupia wszystkie gusta, więc nie mogą być usunięte, a osad odrzucono. Pomaga utrzymać pianę Turka delikatnym aromatem kawy, jakby zapechatuyuchy wszystkie gusta obrębie Turków.

nasadki piany podczas gotowania wzrasta do krawędzi kilka razy. Po zakończeniu zaparzania kawy, Turks wbić na stole i czekać nie podstawy osiedlić. Zdjąć pianę z łyżką i umieścić go na dnie kubka, która wyleje się napić.

  • dobra obsługa

Kubki kawy powinny być ciepłe przed użyciem. Powinny być specjalne - małe o grubych ścianach z porcelany, ceramiki tak długo, aby utrzymać temperaturę napoju.

Pijany kawa na wschodzie, jak przygotowane, bardzo powoli i ze smakiem. Smakuyetsya każdy łyk. Dla kawa serwowane jest szklankę zimnej wody, aby móc rozpocząć i zakończyć posiłek z oddechem neutralnym wilgoci.

Podzielić się
poprzedni artykuł następny artykuł