Iсторiя
Історія гейзерної кавоварки: як з'явилася знаменита la moka, що стала символом Італії Як з'явився Копі-лювак?  В Арктиці знайшли бочку з кавою 1902 року Історія кави  Все починається з кави: історія двох світових бізнес-гігантів Ще кілька слів про історію кави… Кава країн світу Найвідоміші кавомани Турецька кава і ЮНЕСКО Еволюція кави. Частина 1-ша. Походження слова Еволюція кави. Частина 1-ша. Походження слова З чого почалася кавова історія? ТОП 5 НАЙЦІКАВІШИХ ФАКТІВ ПРО КАВУ Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Італійські кавові традиції Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави... Велика історія кави... Паризькі жінки чудові, львівські - прекрасні Любов до кави, що переросла у манію ФОТОФАКТ: незвичайна японська кав'ярня Starbucks Ворожіння на кавовій гущі – найдавніший спосіб зазирнути в майбутнє Особливості національного кавування: скандинавські країни Як сталося, що найдорожчу в світі каву добувають з екскрементів куниці? Подорож кави по світу Географія і сорти кави Кавові легенди. Шлях кавового дерева через Атлантичний океан Заборонене задоволення: кавова історія Німеччини Чи знаєте ви, хто відкрив підбадьорюючу якість кави? Кавовий напій для отримання насолоди Історія походження кави Кава в Японії З чим п’ють каву в інших країнах Бразильська кава Кава в Радянському союзі Кава з Гавайських островів Світ «Starbucks»: історія легенди (частина 1) Світ Starbucks: історія легенди (частина 2) Кавовий розклад Традиції львівської кави
Історія гейзерної кавоварки: як з'явилася знаменита la moka, що стала символом Італії
coffee

Близько 90% італійських сімей готують каву саме в гейзерній кавоварці.

Але перший схожий пристрій для приготування кави з'явився у Франції в 1827 році.

Принцип роботи гейзерній кавоварки

Гейзерна кавоварка складається з трьох основних частин: нижня ємність для води, верхня ємність для готового напою і воронка-фільтр для меленої кави.

Під тиском пару гаряча вода піднімається з нижньої ємності в верхню, проходячи через шар меленої кави. Завдяки високій температурі екстракції і тиску пари, тіло кави виходить щільним, а смак - насиченим.

Перші винаходи французів

У 1822 році Луї-Бернар Бабо спроектував пристрій, який під тиском з парового котла пропускав пар через шар меленої кави. Він висунув теорію, що таким способом можна швидко приготувати велику кількість напою. Бабо відправив свої розрахунки в Паризьку академію наук, але так і не втілив ідею в реальність.

У 1827 році француз Жак-Августин Ганді зібрав першу кавоварку, що працює під тиском пари. Пристрій складався з двох ємностей, фільтра і трубки. Гаряча вода під тиском пара піднімалася по трубці з однієї ємності в іншу, при цьому проходячи через шар меленої кави.

Паровий фонтан Паркера

У 1833 році британець Семюель Паркер запатентував свій варіант гейзерної кавоварки, яка за зовнішнім виглядом практично не відрізнялася від сучасних. У кавоварки було дві ємності для води і напою, фільтр для меленої кави і спиртовий пальник. Цей винахід став відомий як «паровий фонтан Паркера».

Пізніше цю кавоварку вдосконалили віденські майстри - додали ручку для зручного перенесення, порцелянову підставку, злегка змінили дизайн. З «парового фонтану Паркера» кавоварка перетворилася в «Віденську».

Італійська компанія Bialetti

У 1933 році Луїджі де Понті і Альфонсо Біалетти взяли за основу «паровий фонтан Паркера» і винайшли кавоварку під назвою Moka Express. Перші гейзерні кавоварки Bialetti були алюмінієвими, з пластиковими ручками.

Мока набула популярності в Італії, тому що дозволяла готувати вдома таку саму смачну каву, як і в кав'ярнях. У 30-х роках це було особливо актуально - економічна криза не дозволяла італійцям так само часто відвідувати кав'ярні, як раніше.

На час Другої світової війни Біалетти був змушений призупинити виробництво. Але з 1945 року продажі кавоварок поновилися - мока досягла піку своєї популярності і особливо полюбилася італійцям. Як повідомляє компанія Bialetti, з 1950 року по наші дні було продано близько 200 мільйонів кавоварок. Moka Express потрапила в «Книгу рекордів Гіннесса» як найпопулярніша кавоварка в світі. Вона залишається такою і до сих пір - Bialetti як і раніше лідер з виробництва гейзерних кавоварок.

Сучасні гейзерні кавоварки

Зараз гейзерная кавоварка - один з найпростіших способів приготувати каву в домашніх умовах. Серед гейзерних кавоварок з'явилися пристрої з нержавіючої сталі, кавоварки з керамічної або скляної верхньої ємністю, а також з прозорою пластиковою кришкою. Але лідером як і раніше залишаються традиційні алюмінієві кавоварки італійського виробництва. 

Подiлитися
попередня стаття наступна стаття