Iсторiя
Поява і поширення кави Гюстав Флобер про каву Ентоні Капела «Аромати Кави» Про любов і каву Україна увійшла в ТОП-3 країн за кількістю відкритих кав'ярень за 2019 рік Історія гейзерної кавоварки: як з'явилася знаменита la moka, що стала символом Італії Як з'явився Копі-лювак?  В Арктиці знайшли бочку з кавою 1902 року Історія кави  Все починається з кави: історія двох світових бізнес-гігантів Ще кілька слів про історію кави… Кава країн світу Найвідоміші кавомани Турецька кава і ЮНЕСКО Еволюція кави. Частина 1-ша. Походження слова Еволюція кави. Частина 1-ша. Походження слова З чого почалася кавова історія? ТОП 5 НАЙЦІКАВІШИХ ФАКТІВ ПРО КАВУ Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Велика ілюстрована історія кави Італійські кавові традиції Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави Велика історія кави... Велика історія кави... Паризькі жінки чудові, львівські - прекрасні Любов до кави, що переросла у манію ФОТОФАКТ: незвичайна японська кав'ярня Starbucks Ворожіння на кавовій гущі – найдавніший спосіб зазирнути в майбутнє Особливості національного кавування: скандинавські країни Як сталося, що найдорожчу в світі каву добувають з екскрементів куниці? Подорож кави по світу Географія і сорти кави Кавові легенди. Шлях кавового дерева через Атлантичний океан Заборонене задоволення: кавова історія Німеччини Чи знаєте ви, хто відкрив підбадьорюючу якість кави? Кавовий напій для отримання насолоди Історія походження кави Кава в Японії З чим п’ють каву в інших країнах Бразильська кава Кава в Радянському союзі Кава з Гавайських островів Світ «Starbucks»: історія легенди (частина 1) Світ Starbucks: історія легенди (частина 2) Кавовий розклад Традиції львівської кави
Поява і поширення кави
coffee

  • VI-VII століття

Саме в цей час кава почала свою подорож по країнах і континентах. Кавові дерева в дикому вигляді вперше були знайдені в Ефіопії. Це і є батьківщина кави. 

Згідно з однією з безлічі легенд, пастух Калдім зауважив, що кози після вживання ягід кавових дерев стають більш жвавими. Перераховувати легенди немає особливого сенсу, а ось живу історію - сорти Ефіопія Харрар, Ефіопія Сидамо і Ефоіпія Йергачефф - спробувати варто.

З Ефіопії зерна кавових дерев потрапили в сусідній Ємен, який в цей час був під владою Абіссінського Королівства. У Ємені вперше були створені поливні плантації кави і організовано її промислове виробництво. Близько 800-900 років Ємен був монополістом у виробництві кави. 

Широко був відомий сорт «Мокко», названий так за однойменним містом. Зараз єменська кава вважається елітною. Тільки в 1650 році мусульманський прочанин Баба Будан вивіз насіння кави в Південну Індію, де також було організовано виробництво кави. Іменем цього паломника названо місто - Бабабудан, в якому регулярно проходить свято кави.

  • XVII століття

У 1658 р перша плантація кави була закладена на острові Цейлон, де виробництво кави успішно розвивалося протягом майже двохсот років. Однак в середині XIX століття плантації були вражені хворобами і практично повністю знищені. Саме в цей час було прийнято рішення перейти на вирощування чаю замість кави. Тому в даний час Шрі-Ланка (Цейлон) виробляє переважно чай.

В кінці XVII століття насіння кави з Індії були завезені голландцями в Індонезію (яка в цей час була голландської колонією) на острова Суматра і Ява. Тропічний клімат островів виявився сприятливим для вирощування кави, і в даний час Індонезія є одним з великих експортерів кави на світовому ринку.

Таким чином, до кінця XVII століття кава культивувався тільки в азіатських країнах (в Ефіопії промислового виробництва не було, кавові дерева були дикорослими). На початку XVIII століття кавові дерева з'явилися в Південній Америці і на островах Карибського моря. Поява тут кави пов'язана з ім'ям капітана французького флоту Габріеля де Кліє, який в 1723 році таємно вивіз саджанець кавового дерева з Парижа на острів Мартиніка. По суті, цей капітан просто викрав з Королівського ботанічного саду кавове дерево, горщик з яким був привезений з Азії в подарунок королю. Капітану з великими труднощами вдалося зберегти кавове дерево під час тривалого плавання. А вже через три роки в 1726 р на острові Мартиніка був отриманий перший урожай кави.

  • XVIII століття

Протягом XVIII століття кава «завоювала» основні країни Південної Америки і острова Карибського моря: Бразилію, Ямайку, Санто-Домінго, Гаїті, Гватемалу, Коста-Ріку, Колумбію, Венесуелу, Мексику і ін. В наш час ці країни - основні постачальники кави на світовий ринок. Серед різних сортів кави є сорти преміум-класу і вищого сорту.

  • XIX століття

Тільки до кінця XIX століття каву стали комерційно виробляти в країнах Африки (нагадаємо, що батьківщина кави - Африка, точніше - Ефіопія): в Кенії, Танзанії та ін. В XIX столітті кава була завезена на Гавайські острови (зараз це 51-й штат США ), до В'єтнаму і Австралію.

У XIX столітті кава була завезена на Гавайські острови (зараз це 51-й штат США), до В'єтнаму і Австралію. В даний час каву вирощують в десятках країн.

Подiлитися
попередня стаття наступна стаття